Yasemin Gezeroğlu

Yasemin Gezeroğlu Diksiyon, Etkili Konuşma ve Beden Dili Eğitmeni olarak seminer ve eğitimler vermektedir.

Hakkımda

YASEMİN GEZEROĞLU (Biyografi)

1983 İstanbul Doğumlu, Türkiye Radyolarındaki İlk Havacılık Programı “Rüzgâr Gülü”nün yapımcısı ve yönetmeni (TGRT FM). Aynı zamanda sunuculuğunu gerçekleştiren Yasemin GEZEROĞLU, Askeri Havacılık, Sportif Havacılık, Sivil Havacılık, havacılığın tarihinden günümüze kadar, merak edilen bir çok dalı hakkında bilgi sahibi olup, sayılı üniversite ve özel okullarda, havacılık kulüplerinde danışmanlık ve rehber öğretmenlik yapmakla birlikte hayatında bir çok ilklere imza atmıştır.

Planör temel eğitiminden sivil akrobasi, roket ve R/C’ye kadar bir çok dalda özel eğitim alıp, Uluslararası FAI “A” ve “B” lisanslı serbest paraşütçü, R/C pilotu ve Model Uçak Rehber Öğretmenliği yapmaktadır.

Sabiha Gökçen, Fezâ Evrensev, Edibe Subaşı Kutucuoğlu gibi değerli havacıların yetiştiği Ankara Etimesgut Türkkuşun’dan Model Uçak, Roket, Radyo Kontrollü İnsansız Hava Aracı gibi havacılığın önemli dallarında eğitim alıp, kendisini bu dallarda geliştirmekle kalmayıp, İstanbul Model Uçak Kulübü’nün ilk ve tek bayan üyesi olmuştur.

İletişim Alanında ise, TRT Baş Spikerlerinden diksiyon eğitimi alarak, değerli hocaları Sayın Bülend Özveren, Dr. Attila Sarıkayalı, Gülgûn Feyman, Orhan Ertan Han ve Bengül Erdamar, Müge Oruçkaptan, Nuran Kutlubay gibi üstatlar dan ise “Profesyonel – Etkili konuşma, Radyo Televizyon Spikerliği ve Sunuculuğu” eğitimi alarak, 2005 yılından itibaren radyolarda haber spikerliği, program sunuculuğu, özel açılış, VIP ve ödül töreni sunuculuğu yapmaktadır.

2005-2006 Eğitim Öğretim döneminden itibaren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğüne bağlı olarak, Sanat ve Meslek Eğitim Merkezinde “Diksiyon” eğitmenliği görevine 14 yıl devam etmiştir. (2019, Haziran)

Özel Sinema – TV eğitimi alarak, bu güne kadar almış olduğu havacılık ve diğer eğitimleri bütünleştirip, Türkiye Radyolarındaki İlk Havacılık Programı “Yasemin Gezeroğlu ile Rüzgâr Gülü” ne imza atmıştır. En önemli başarılarından biri ise, Türkiyedeki İlk Sivil Bayan R/C (Radyo Kontrollü İnsansız Hava Aracı) Pilotu ve Eğitmeni olmasıdır. (2007)

Ayjet Anatolian Stars Flight School’dan en iyi dereceyle, 2012 yılında başarıyla mezun olup, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı uluslararası lisanslı pilot’tur.

2010 yılı itibariyle İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Muhabere, Haber Merkezi, 155 ve Mobese birimlerinde görev yapan polislerin eğitmeni olup, Türkiye de bir ilk olarak 2014 – 2015 yılında Asayiş Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Rehine Müzakere” ekibi polislerine iş disiplini çerçevesinde “Beden Dili” alanında ders vermektedir.

2010 – 2011 yılında dünyanın ilk kent televizyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin televizyon kanalı olan İSTweb TV’nin (İstanbul Web TV’nin) kuruluş aşamasında göreve getirilmiştir. İSTweb TV kanalının kurucu-hocası olarak, haber merkezindeki tüm çalışan personellere eğitim verip, muhabirliğe hazırlayarak İSTweb TV’nin eğitmenlik görevini yapmıştır. Bu başarısının ardından, kanalın ilk spikeri ve ekran yüzü olarak kamera karşısına geçip, haber spikerliği ve sabah kuşağı yayınlarını sunmuştur.

Geçmiş yıllarda TRT, Radyo ve TV’de belgesel, perfore haber, İstanbul Emniyeti, 155, Zabıta, THY, THK gibi kurum ve kuruluşlarda seslendirme yapmıştır.

Son 2 yıldır, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığına bağlı olarak gösteri uçuşlarını sergileyen, Polis Havacılık “Üzüm Salkımı” ekibinin gösteri anlatıcısı ve sesi olarak seyirci ile bu güzel görsel şöleni buluşturmaktadır.

Aynı zamanda, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ’ın göz bebeği Hürkuş’un gösteri uçuşlarını Air Show’lar da “Havacılığın Sesi” olarak anlatmaktadır.

Şu ana kadar toplamda 2849 haber bültenini ekran karşısında profesyonel anlamda sunmanın yanı sıra 4473 perfore haber seslendirmiştir.

İşletme Fakültesi ve Radyo Televizyon mezunu olan Yasemin GEZEROĞLU, 2013 – 2014 – 2015 Eğitim ve Öğretim yıllarında Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Eğitim Merkezinde İletişim ve Diksiyon Eğitimi dersi vermiştir.

2014 Yılında, Türk Hava Yollarının belirlemiş olduğu Eğitmenlerine ve Kaptan Pilotlarına, Etkin İletişim ve Diksiyon Eğitimi vermiştir.

Kültür Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmış olup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğüne bağlı olarak 14 yıl çalışma hayatını sürdürmüştür. İstanbul Emniyet Müdürlüğünde ise 12 yıldır görevlerini sürdürmekle birlikte, kişisel olarak devletin önemli kurum ve kuruluşlarında profesyonel anlamda “Diksiyon – Etkili Konuşma, Beden dili, Protokol Yönetimi ve Nezâket Kuralları Eğitimlerini vermektedir.

2019 yılında “Bilge Çocuk” projesi kapsamında, üstün zekâlı çocuklar için “iletişim becerileri” kapsamında (2.sınıf, 3.sınıf, 4.sınıf, 5.sınıf, 6.sınıf öğrencilerine) beş eğitim kitabı hazırlayıp, yazmıştır.

2005, 2006, 2007 yıllarında ise “Uçan Türk” havacılık dergisi ve “ First Business” ekonomi dergisinde kişisel röportajlarına yer verilmiştir.

Hâli hazırda görevlerine devam etmekte olan Yasemin GEZEROĞLU, TC. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi BÜYEM ile iş birlikteliği, proje ve programlarında eğitmenlik görevlerinin yanı sıra hizmet içi eğitimleri ve Boğaziçi Üniversitesi “L’Oreal Pro School” projesinde yer almaktadır.

 

Diğer yandan yönetmenlik kimliği ile 2 özel kişisel projesi ile çalışmalarını profesyonel anlamda sürdürmektedir.
– “Yasemin Gezeroğlu ile Aşk-ı Semâ İstanbul”
– “Yasemin Gezeroğlu ile Işık ve Sanat”

Mesleki Referansları:

– Sunucu (1998 – Devam)
– Diksiyon Öğretmeni (2001 – Devam)
– Türkiye’deki İlk Kadın Profesyonel Hava Gösterileri Sunucusu (2003 – Devam)
– Haber Spikeri (2004 – 2012)
– Model Uçak Öğretmeni (2004)
– Model Uçak R/C Pilotu (2007)
– Roket Eğitimi ve imalatı (2004)
– Planör Temel Eğitimi (2003)
– Paraşüt Eğitimi (2003-T10B ile başlangıç, 2007-2008-2009 Uluslararası FAI “A” ve “B” Lisanslı Serbest Paraşütçü)
– 38. Türkiye Paraşüt Şampiyonası Ferdi Hedef 4’ncülüğü (2009)
– Türkiye deki İlk Sivil Bayan R/C Pilot Eğitmeni (2008)
– Türkiye Radyolarındaki ilk Havacılık programı “Yasemin Gezeroğlu ile Rüzgâr Gülü” (Yapımcı-Yönetmen ve Sunucu / 2005-2006-2007)
– Pilotaj Eğitimi, Pilotluk Lisansı (2012 Mezun)
– İstanbul Emniyet Müdürlüğü 155, Mobese, Muhabere Haber Merkezi (Diksiyon ve Etkin İletişim Eğitimi 2010-2011-2012)
– İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği, Rehine Kurtarma ve Müzakere (Beden Dili 2014-2015-2016-2017-2018-2019-2020-2021-2022 devam)